Tak właśnie powinien wyglądać okres świąteczno-noworoczny, wizyty, rozmowy przy kominku, wino,wycieczki, czyli po prostu celebrowanie życia.
Od XIII wieku do roku 1918 miasto było centrum księstwa cieszyńskiego i było rządzone przez dynastię Piastów, a potem Habsburgów. W czasach Kazimierza I na Górze Zamkowej powstała wspaniała gotycka rezydencja. Zamek został zniszczony w 1646 roku przez Szwedów i już nigdy nie odzyskał dawnej świetności.
W 1918 roku legła w gruzach monarchia austro-węgierska. Przez dwa lata trwał spór o to jak podzielić miasto, w końcu w 1920 roku uzgodniono jego dzisiejszą granicę na rzece Olzie. Do Polski należy prawobrzeżna część miasta, lewobrzeżna to Czeski Cieszyn.
Teatr im. A. Mickiewicza powstał w 1910 roku, to piękny architektonicznie, secesyjny budynek ze wspaniałą dekoracją wnętrz (balkony, foyer). Posiada scenę obrotową, to tu kręcono sceny do "Ziemi Obiecanej" Wajdy i do serialu o Helenie Modrzejewskiej.
Studnia Trzech Braci to jeden z symboli miasta, leży przy stromej ulicy Trzech Braci, a istnieje prawdopodobnie od średniowiecza.
Neogotycka altana została wykonana w XIX wieku na pamiątkę legendarnego spotkania trzech braci, założycieli Cieszyna. Wewnątrz jest tablica z napisem:
Roku 810 wiaropodobne założenie miasta Cieszyna przez synów Leszka III, króla polskiego. Trzej bracia książęta, Bolko, Leszko i Cieszko, zeszli się po długiej wędrówce przy tem źródle i ciesząc się zbudowali na pamiątkę miasto, które miano Cieszyn otrzymało.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz