Bardzo ciekawa jest ekspozycja archeologiczna pokazująca dowody na to że ziemie te były zamieszkałe już 8 tys. lat przed Chrystusem.
Paleolit i Mezolit, czyli epoka kamienia, to liczne wyroby ceramiki wstęgowej znalezione w okolicach Sandomierza i Krakowa, broń i narzędzia na wysokim poziomie. Żyli tu przedstawiciele megafauny : mamut włochaty, nosorożec, renifer.
Beszowa, gotycki kościół p.w. Św. Piotra i Pawła z 1407 roku
Na zewnątrz, na bocznych ścianach zachowały się ślady połączeń, gdzie dawniej były dobudowane budynki klasztoru Paulinów. Informacje o początkach tego kościoła i jego fundatorze biskupie poznańskim Jastrzębcu, znajdziemy u Jana Długosza.
Kościół to gotycka, trójnawowa bazylika, zachowały się oryginalne gotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe, wyposażenie barokowe. Obok cmentarz przykościelny ze zbiorową mogiłą powstańców z 1863 roku.
Są też fragmenty murów dawnego klasztoru. Jest to jeden z najcenniejszych przykładów architektury romańskiej, która tutaj zaczyna w budowie sklepień posługiwać się ostrołukiem. Jest barokowy ołtarz główny, wspaniałe freski, filary zdobione płaskorzeźbami.
Koprzywnica - Kościół Św. Floriana z 1207 roku
Opactwo Cystersów w Koprzywnicy – dawne opactwo cystersów w Koprzywnicy, w województwie świętokrzyskim funkcjonujące w latach 1183–1819. Było to najbardziej na wschód wysunięte opactwo cysterskie w Europie.
Współcześnie kościół pocysterski pod wezwaniem św. Floriana pełni funkcję świątyni parafialnej. Z zabudowań klasztornych zachowało się jedynie wschodnie skrzydło. Pomieszczenia poklasztorne obecnie są nieużywane, z wyjątkiem dobrze zachowanego kapitularza, w którym urządzono lapidarium.
Opactwo ufundowane zostało około 1183 przez komesa Mikołaja Bogorię Skotnickiego, przy współudziale króla Kazimierza Sprawiedliwego. Mikołaj wydzielił ze swoich posiadłości sporą część swoich dóbr i przekazał je pod fundację klasztoru. Dzięki staraniom komesa król zwolnił zakonników z podatków oraz nadał im pierwsze uposażenie, które stanowiło 10 okolicznych wsi.
Obok ołtarza Matki Bożej jest Kaplica Św. Walentego - opiekuna tych którzy kochają, z obrazem świętego namalowanym na desce w 1650 roku. Tu odbywają się comiesięczne msze o miłość, o trafny wybór partnera życiowego, za narzeczonych i o wytrwałość w miłości (sądząc po ilości podziękowań i "pozytywnie załatwionych spraw" to działa).
Są też fragmenty murów dawnego klasztoru. Jest to jeden z najcenniejszych przykładów architektury romańskiej z nadbudowanymi gotyckimi szczytami, która tutaj zaczyna w budowie sklepień posługiwać się ostrołukiem. Jest barokowy ołtarz główny, wspaniałe freski, filary zdobione płaskorzeźbami.
W czasach przedchrześcijańskich istniał to silny ośrodek kultu ognia. Dziś tradycję podtrzymują miejscowi strażacy i organizuję tzw. "bziuki". Jest to widowisko światło-dźwięk, które w Wielką Sobotę, w noc przed Wielkanocą, przyciąga setki turystów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz