sobota, 9 sierpnia 2014

BUDAPESZT po raz trzeci

To największy budynek Parlamentu na świecie. W szesnastokątnej sali kopułowej  są filary z 16 węgierskimi władcami i insygnia królewskie.
Baszta rybacka z tarasem widokowym i pomnik Św. Stefana

Lasek Miejski i neobarokowy budynek kąpieliska, zamek, stawy i gorące źródła


Monumentalny most łańcuchowy, pierwszy stały most łączący Budę z Pesztem, otwarty w 1849r.
W Budapeszcie jest fantastycznie rozwiązana komunikacja miejska, jest tu najstarsze w Europie metro, są nowe, powalające linie metra, na każdej stacji jest łatwe przejście do innej linii, do tramwaju, czy autobusu. Wykupiliśmy kilkudniową kartę metra, która jest akceptowana we wszystkich innych środkach lokomocji, nawet w kolejce i trolejbusach, ale totalnym zaskoczeniem było to że nasza karta  również umożliwia korzystanie z tramwaju wodnego na dowolnej linii. W upalne dni- super atrakcja, można się ochłodzić, przemieścić, podziwiać miasto ze strony wody i jeszcze popijać kawusię.

Most  Małgorzaty ma na środku dodatkową odnogę prowadzącą na Wyspę Małgorzaty, pierwszy raz widziałam skrzyżowanie na moście.
Kościół Macieja, jeden z najcenniejszych zabytków Budapesztu, gotycki charakter zawdzięcza XIX wiecznej rekonstrukcji.

Plac Bohaterów - Pomnik Millenium symbolizujący 1000 lat Węgier, na koniach jest siedmiu wodzów plemion madziarskich, a na środku 36 metrowa kolumna z rzeźbą archanioła Gabriela na szczycie
Na zboczu Góry Gellerta znajduje się jaskinia Św. Jana, a wniej podziemny kościół skalny (w czasach komunizmu był zamurowany przez władze). Jest tam polski ołtarz, orzeł z brązu i Madonna Częstochowska.
Aquinkum - ogromne, starożytne miasto rzymskie. W dobrym stanie zachowały się akwedukty, ulice, łażnia i amfiteatr wojskowy.

Gul Baba, czyli Ojciec Róż był muzułmańskim świątobliwym mężem, przybył do Budy w XVI wieku.


Ośmioboczna Kaplica grobowa Gul Baby stała  się celem pielgrzymek muzułmanów.

Grób Gul Baby

Wzgórze Zamkowe


Budapesztańska Wielka Synagoga, druga co do wielkości na świecie. Jest to największy żydowski dom modlitewny w Europie, centrum neologicznego judaizmu, świątynia na 3 tys. osób. Do odbudowy tej świątyni po zniszczeniach wojennych w dużym stopniu przyczyniła się Estee Lauder, ofiarowując dużą sumę pieniędzy ze swojego kosmetycznego imperium.


To jest taka "smutna", jakby do góry nogami, Menora, symbolizuje tych którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Na każdym listku jest imię i nazwisko prawdziwej osoby.
Budapesztańskie metro

Bazylika Świętego Stefana, wnętrze bogato zdobione, duże wrażenie robi potężna, złocista kopuła ozdobiona mozajkami i postaciami świętych. W bicznej kaplicy szokujący (dla mnie w każdym razie) widok, najważniejsza relikwia na Węgrzech - ręka króla Stefana.Zamek w Lasku  Miejskim.Sala wystawowa Sztuk Pięknych

Filharmonia

 Kościół Macieja na Wzgórzu Zamkowym.


                                                                        Zamek Królewski


                                                       Wyspa Małgorzaty