środa, 12 lutego 2014

Spacerkiem po Warszawie - Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe - założone w 1862 roku, modernistyczny, nowy gmach wzniesiono w roku 1938 i od razu otwarto stałą ekspozycję sztuki średniowiecznej.



 Wojna dla muzeum była tak samo tragiczna jak dla całej Warszawy. Po wojnie, już w maju 1945 roku Profesor Lorentz zaczął organizować MN i odzyskiwać zbiory. Obecnie jest to największe muzeum w stolicy i jedno w większych w kraju.


                         "Pieta" z kościoła cystersów w Lubiążu, Śląsk, około 1370 rok.


                                  Chrystus ukrzyżowany, Wrocław, około 1360 roku.



                                           Maria z Dzieciątkiem, połowa XIV wieku



                                             Pieta, Wrocław, ok. 1410 roku


Piękna Madonna, Wrocław, ok. 1390 r.

Znajduje się tu najbogatsza kolekcja sztuki średniowiecznej w Polsce, przedmioty przeznaczone głownie do kościołów, tryptyki, nastawy ołtarzowe, grupy figur drogi krzyżowej, oraz 141 wizerunków Madonny i 41 ołtarzy skrzydłowych z niezliczoną ilością rzeźb.


                                           Św. Barbara, Śląsk, początek XV wieku



                                        Maria z Dzieciątkiem, Wrocław, 1496 r



                                         Matka Boska Bolesna, Wrocław, 1470 rok

The National Muzeum in Warsaw is holding over 800,000 masterpieces of polish and foreign art from antiquity until now, it also houses the most extensive and diverse collection of medieval art in Poland.


                                                     Św. Katarzyna, około 1500 r.



Galeria Sztuki Średniowiecznej MN w Warszawie zajmuje 800m2 i  prezentuje najbogatszą w zbiorach polskich kolekcję gotyckiego malarstwa i rzeźby, oraz całkiem spory zbiór wcześniejszych, romańskich zabytków.
Najstarszy obiekt, rzeźba Madonny z Ołoboku, liczy sobie ponad 800lat


Po sztuce sakralnej pora na malarstwo, ale tego zdjęcia w żaden sposób nie oddadzą. Trzeba koniecznie zobaczyć obrazy Chełmońskiego, Gierymskiego, Malczewskiego, Mehoffera, Boznańskiej, Wyspiańskiego, Pankiewicza, mojego ulubionego Kossaka z jego końmi itd..... ale też patriotyczne obrazy Matejki ( Zawieszenie dzwonu Zygmunta, Stańczyka)



Przy "Bitwie pod Grunwaldem" mimo że była to szósta godzina zwiedzania i dawało o sobie znać zmęczenie, spędziłam sporo czasu oglądając film o konserwacji obrazu.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz