piątek, 24 października 2014

Książki ostatnio przeczytane

" Boże Igrzysko - Historia Polski" - Norman Davies
Po prostu wspaniale napisana nasza własna historia. Największą zaletą tej pracy jest obiektywne spojrzenie na dzieje Polski, bez emocji, wyważone, takie jakie może mieć obcokrajowiec. Jego pogląd na spray Polski nie jest skażony sentymentem, emocjami, nie jest tendencyjny....jest uczciwy i bezstronny. Davies obala wiele nieprawdziwych teorii powstałych w czasach rozbiorów, lub przekłamań z czasów późniejszych. Bardzo cenna, wartościowa książka.


" boskerka" - Grażyna Plebanek
Nie czyta się tej książki łatwo, poszarpana, wydaje się być niespójna, autorka skacze z tematu na temat, przemieszcza się w czasie, zmienia imiona bohaterów, zaskakuje....chyba celowo tak szarpie przyspiesza, zwalnia, szokuje. Myślę, że jest to sposób na pokazanie emocji bohaterki, jej poszukiwań swojego miejsca na świecie, jej walki ze sobą, ze swoimi słabościami, ale też walki o siebie. Seks," mokra cipka", dzielenie się partnerem z inną kobietą, trudne przeżycie jakim jest samotne podjęcie decyzji i usunięcie ciąży, a potem mimo dawanych sobie obietnic znów potrzeby ciała wygrywają z wolą i znów jest" mokra cipka" i znów jest seks. Zmienia się tylko układ sił, teraz to Emilia ma dwóch mężczyzn w swoim życiu. Jaką podejmie decyzję, co znajdzie w podróży tego nie wiadomo.  Ważne jest to, że dzięki boksowi zapanowała nas sobą, pokonała własne słabości. Dla mnie bardzo pozytywnym był wątek o czarnym mężczyźnie, o stereotypach którym nie wolno się poddawać, bo dobro, mądrość i szlachetność różne mają kolory.
Nie czyta się bokserki łatwo, ale daje do myślenia, a o to chyba chodzi. Każdy z nas wybiera się w jakąś "podróż" i od nas samych zależy co z niej przywieziemy.