poniedziałek, 24 listopada 2014

KSIĄŻKI

"Droga do zapomnienia" - Eric Lomax
Dramatyczna opowieść o pobycie w japońskim obozie jenieckim, o torturach, upokorzeniu, chorobach, głodzie, samotności i niemożności wyrzucenia z pamięci przeżyć wojennych. Złe wspomnienia, nieumiejętność rozmowy o obozie, zamknięcie się w skorupie tajemnicy i bólu uniemożliwiała bohaterowi bycie szczęśliwym. Dopiero spotkanie kobiety która go rozumiała i miłość sprowokowały go do próby wyzwolenia się z bolesnych wspomnień, rozliczenia się z przeszłością, a w końcu całkowite zamknięcie tamtego rozdziału. Kulminacyjnym momentem była wizyta w dawnym obozie i spotkanie z jednym z oprawców, który jak się okazało również bardzo cierpiał. Wybaczenie przyniosło wyzwolenie, ulgę, a w końcu pozbycie się koszmarów wojennych. Na podstawie tej książki nagrano film z Colinem Firthem i Nicole Kidman.
Książka godna polecenia, pozwala zrozumieć złożone relacje pomiędzy ofiarą a oprawcą.

"Młot Edenu" - Ken Follett
Grupa terrorystów grozi spowodowaniem sztucznego trzęsienia ziemi i obrócenia w gruzy pięknego San Francisco. Groźba brzmi na tyle absurdalnie,  że gubernator i policja ignorują ostrzeżenie. Sejsmolog potwierdza możliwość planowego wywołania zaburzeń sejsmicznych, na potwierdzenie tego zaczynają się wstrząsy. Dochodzi do moblizacji policji, a sprawą zajmuje się młoda agentka FBI, Judy Maddox. Judy nie wie gdzie uderzy Młot Edenu i ma tylko 48 godzin na powstrzmanie terrorystów.

"Jeśli pójdziesz za mną" Malena Watrons
Znowu sięgnęłam po książkę o Japonii, to niezwykły kraj, a ja bardzo lubię porównywać moje wspomnienia z wielokrotnych wizt w Japonii z wrażeniami innych. Dwie będące w związku młode amerykanki jadą na japońską prowincję żeby uczyć angielskiego. Książka odważnie pokazuje intymne związki pomiędzy bohaterką i jej partnerką, relacje z mężczyznami, poszukiwania i budzenie się uczucia, a wszystko to w trudnej i rygorystycznej japońskiej rzeczywistości.