sobota, 22 listopada 2014

Zamki, Pałace, romantyczne ruiny....

TWORKÓW, CHAŁUPKI, POGRZEBIEŃ, KRZYŻANOWICE, ŻUCHÓW, Czeska Karwina

Ruiny starych, niegdyś pięknych budowli są przeważnie jakieś smutne, przygnębiające, ale zamek w Tworkowie jest wyjątkowy. Nawet taki poobijany przez los i historię jest piękny i romantyczny.


 Dzieje zamku w Tworkowie sięgają średniowiecza, była to prawdopodobnie warownia o cechach gotyckich. Historia którą można odtworzyć to rok 1558, kiedy to zamek został zakupiony przez sędziego Kaspra Wiskotę von Wodnik. Potem zamek przechodził z rąk do rąk dziewięć razy, aż ostatecznie został spalony w 1945 roku i odtąd pozostaje w stanie ruiny. Z pięknych ogrodów nie zachowało się nic.

Miasteczko Tworków też jest ciekawe, stare domeczki, śmieszne studnie.W Krzyżanowicach, w pięknie utrzymanym ogrodzie, wśród starych drzew znajduje się odrestaurowany neogotycki pałac książąt Lichnowskich z 1856 roku. Książęta Lichnowscy byli mecenasami sztuki i miłośnikami muzyki, przyjaźnili się ze sławnymi kompozytorami. W pałacu mieszkali i tworzyli między innymi Ludwik van Bethoven oraz Franciszek Liszt. W 1930 roku ostatni z książąt Lichnowskich sprzedał pałac Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek. Od tej pory w pałacu był Dom Spokojnej Starości, Szpital oraz Dom Pomocy Społecznej dla upośledzonych dziewczynek.


W Chałupkach jest nieduży, cukierkowo-żółty Pałac Rotschildów z 1682 roku, obecnie hotel i restauracja.


Herb Rotschildów


Pogrzebień to solidny pałac Artura Baildona z 1882 roku, w tej chwili jest tam Dom Dziecka.W Żuchowie natknęliśmy się na ruiny pałacu z XIX wieku, żałosny widok.