środa, 8 stycznia 2014

Maraton wycieczkowy - Cieszyn

Tak właśnie powinien wyglądać okres świąteczno-noworoczny, wizyty, rozmowy przy kominku, wino,wycieczki, czyli po prostu celebrowanie życia. 

Cieszyn leży na Pogórzu Śląskim, nad rzeką Olzą. Osadnictwo na Górze Zamkowej notowane jest od IX wieku. Okolica ta należała do Moraw i Księstwa Czeskiego, a od 990 roku Gród w Cieszynie należał do Państwa Piastów. Gród był początkowo drewniany, stopniowo wznoszono murowane budowle. Jedną z pierwszych budowli, która zachowała się do dziś jest rotunda pod wezwaniem Św. Mikołaja (potem dodano drugiego patrona Św. Wacława), ta rotunda widnieje na obecnym banknocie 20zł.
 Od XIII wieku do roku 1918 miasto było centrum księstwa cieszyńskiego i było rządzone przez dynastię Piastów, a potem Habsburgów. W czasach Kazimierza I na Górze Zamkowej powstała wspaniała gotycka rezydencja. Zamek został zniszczony w 1646 roku przez Szwedów i już nigdy nie odzyskał dawnej świetności.
W 1918 roku legła w gruzach monarchia austro-węgierska. Przez dwa lata trwał spór o to jak podzielić miasto, w końcu  w 1920 roku uzgodniono jego dzisiejszą granicę na rzece Olzie. Do Polski należy prawobrzeżna część miasta, lewobrzeżna to Czeski Cieszyn.
Teatr im. A. Mickiewicza powstał w 1910 roku, to piękny architektonicznie, secesyjny budynek ze wspaniałą dekoracją wnętrz (balkony, foyer). Posiada scenę obrotową, to tu kręcono sceny do "Ziemi Obiecanej" Wajdy i do serialu o Helenie Modrzejewskiej.Studnia Trzech Braci to jeden z symboli miasta, leży przy stromej ulicy Trzech Braci, a istnieje prawdopodobnie od średniowiecza.


Neogotycka altana została wykonana w XIX wieku na pamiątkę legendarnego spotkania trzech braci, założycieli Cieszyna. Wewnątrz jest tablica z napisem:
Roku 810 wiaropodobne założenie miasta Cieszyna przez synów Leszka III, króla polskiego. Trzej bracia książęta, Bolko, Leszko i Cieszko, zeszli się po długiej wędrówce przy tem źródle i ciesząc się zbudowali na pamiątkę miasto, które miano Cieszyn otrzymało.