piątek, 16 maja 2014

Kopalnia złota

Złoty Stok - złoto i arszenikOd X wieku wydobywano tu złoto, w XVIw było to 140kg rocznie. Trudno sobie wyobrazić pracę w tamtych czasach, nie było elektryczności tylko nikły płomień lampy, nie było dynamitu, tylko młot i mozolne wyrąbywanie w twardej skale. Jeden górnik był w stanie przez całą szychtę posunąć się o 4 cm.
Gdy złoża były na wyczerpaniu zaczęto wydobywać kruszce bogate w arsen i Złoty Stok stał się potentatem w produkcji arsenu. Właśnie przez arsen miało miejsce wiele tragedii. Górnicy którzy opuszczali kopalnię w Złotym Stoku i zatrudniali się w kopalniach węgla, z reguły po 6 miesiącach zaczynali chorować i umierali w okrutnych boleściach. To za sprawą arsenu, który był przez nich wdychany, a także był rozpuszczony w krystalicznie czystej wodzie którą pito. Organizm przyzwyczaja się do coraz większych dawek arsenu i zaczyna reagować jak go zabraknie.

Kopalnię zamknięto w latach 60, w tej chwili są tu dwie podziemne trasy turystyczne (pieszo i  łodzią), są podziemne strumienie (z rozpuszczonym arsenem),  podziemny wodospad, duchy kopalni i powrót na powierzchnię kopalnianym tramwajem. Super wycieczka.