piątek, 16 maja 2014

Nysa


Nysa, miasto założone w XIII wieku, przez całe stulecia była zaraz po Wrocławiu największym i najbogatszym miastem Śląska. Słynęła ze wspaniałych kościołów, budowli świeckich, fortyfikacji, baszt. Dziś o dawnej świetności świadczy Katedra Św. Jakuba i Agnieszki.
Obok Katedry jest nie ukończona dzwonnica, a w niej oprócz zegara i dzwonów znajdują się skarby. Jest to dawne wyposażenie kościoła, które pod koniec wojny zostało ukryte, po wojnie odnaleziono jedną skrzynie, a miejsce ukrycia następnych dwóch ujawnili niedawno dwaj starsi Niemcy.


 Obok kościoła znajduje się "Piękna studnia" , naprawdę niezwykła.

Nieco dalej, obok pięknej fontanny jest niepozorny z zewnątrz Kościół Piotra i Pawła z początku XVIII wieku. Całe szczęście, że ciekawość nas i tam zawiodła, bo w środku to istna perełka.


W przewodniku rozwodzą się na temat umocnień, wałów i fortyfikacji, fosy... Powiem tak, miły spacer przez piękny park, poza tym nic specjalnego, no chyba że na rekreacyjne letnie akcje.

A tak wyglądają dawne kamienice. Szkoda że tak niewiele się zachowało, że tak wielkie piętno odcisnęła na tym pięknym mieście wojna, a potem przyjacielski pobyt wojsk radzieckich.

Obiad, przepyszny, był w klimatycznej, kilkupoziomowej restauracji "Kardamon".
Obok restauracji jeszcze "Carolinum", czyli Szkoła Ogólnokształcąca założona w 1623 roku. Uczęszczał do niej Michał Wiśniowiecki, późniejszy król Polski.Tuż za katedrą Jakuba i Agnieszki, mały niepozorny kościółek który dzielą między sobą Ewangelicy i Zielonoświątkowcy, piękny dowód na współistnienie i wzajemną tolerancję.