piątek, 16 maja 2014

Lądek Zdrój

Wspaniała seria nowych odkryć.
Lądek (Długopole)Zdrój  to najstarsze w Polsce uzdrowisko. Kąpieli leczniczych zażywano tu już w XII wieku. Oferowane tu zabiegi doceniali między innymi prezydent USA John Adams, car Aleksander Wielki i wiele koronowanych głów z całej Europy.

Zdrój Wojciech (Marienbad) -  najbardziej charakterystyczny zabytkowy obiekt przyrodoleczniczy, oddany do użytku w 1680 roku. Wnętrze budynku jest stylizowane na wzór łaźni tureckiej. W centrum, pod kopułą znajduje się marmurowy basen z wodami termalnymi, na parterze są wanny, pijalnie wód mineralnych i kawiarnie.


W Lądku są zmineralizowane wody radoczynne, fluorkowe, siarczkowe i termalne, wykorzystywane są do wszystkich zabiegów wodoleczniczych. Lądeckie wody korzystnie wpływają na poprawę ukrwienia tkanek, obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszają zrastanie się kości, obniżają cholesterol, działają  przeciwalergicznie i kojąco na skórę.

Tańce są w Zdrojowej, na górze dancing, a na dole w Piekiełku - dyskoteka. Zabawne, że na dyskotekę chodzą wcale nie Ci najmłodsi, tylko Ci najbardziej nieśmiali, bo tam jest kompletnie ciemno. A jeszcze zabawniejsze jest to, że w sanatoriach ciągle obowiązują jakieś archaiczne przepisy dotyczące powrotów z tańców, musi to być przed 22:00, bo potem zamykają drzwi, kuracjusze siedzą pod tymi drzwiami jak przedszkolaki odbywające karę, po jakichś dwóch godzinach zostają wpuszczeni, ale muszą uiścić karę pieniężną. Czyli na dancingu wszyscy szybko tańczą, a potem wszyscy jednocześnie wybiegają z baletów i pędzą do swoich budynków, a tam choćby się nie wiem jak starali i tak zastaną heterę z kijem, która chce wyjść do domu przed 22:00.
Zabiegi w sanatoriach są super, ale mieszkać lepiej w pensjonacie.


Mają też znakomitą kuchnię.Neorenesansowy Ratusz  i Figura Trójcy Świętej

Barokowy Kościół Najświętszej Marii Panny z XV wiekuMost Świętego Jana to jeden z najstarszych mostów na dolnym śląsku, na moście stoi figura Jana Nepomucena i most jest nadal używany.


Źródło Św. Jadwigi