niedziela, 8 grudnia 2013

Upadłe Damy

"Upadłe Damy II Rzeczpospolitej Prawdziwe Historie" - Kamil Janicki 
Historie z kronik policyjnych, gazet i wspomnień z okresu międzywojennego, a dotyczące przestępczości wśród kobiet, nawet tych z wyższych sfer.

Historię Rity Gorgonowej znałam z opowiadań mojej babci, a także ze starych roczników krakowskiego "Nowego Dziennika", który babcia zbierała. Jest to inne spojrzenie na poruszającą historię i osobisty dramat z wątkiem sensacyjnym. W latach dwudziestych występki popełniane przez kobiety nie były nagłaśniane, ale tym razem miała miejsce zbrodnia, która wywołała zbiorową psychozę.

Najbardziej szokująca jest jednak historia Małgorzaty Genzlerowej. Na pozór skromna, spokojna kobieta, gospodyni domowa, matka dwojga nieletnich dzieci, a jednocześnie stręczycielka i współwłaścicielka ekskluzywnego burdelu.
Polska dopiero co odzyskała niepodległość, jednocześnie z demokracją nastąpiło gwałtowne rozluźnienie obyczajów. Kobiety wyszły z domów, zdjęły gorsety, skróciły suknie. powiększyły dekolty i Druga Rzeczpospolita zaczęła mieć problem z seksem. Ale nie płatne usługi w burdelu są najbardziej szokujące w tej historii, tylko to, że stręczono do tego procederu młodziutkie dziewczynki. Były one zwabiane przez Genzlerową pod różnymi pretekstami, a potem brutalnie gwałcone, deprawowane, fotografowane. Było to przedsięwzięcie na dużą skalę, a stali za tym "najlepsi obywatele, autorytety moralne, patrioci" jak np: Feliks Piekucki, oficer z powstania wielkopolskiego, pierwszy komendant Poznania, który ostro się przeciwstawiał rozwiązłości, pijaństwu, zamykał lokale rozrywkowe, należał do najważniejszych organizacji i był osobą medialną. Pozostali współwłaściciele intratnego interesu też byli znani, bogaci i piastowali ważne funkcje państwowe, deklarowali walkę z upadkiem moralności, a w rzeczywistości  byli pedofilami, gwałcicielami i tworzyli sieć usług seksualnych.
Niestety ich wina została umniejszona, bądź zatuszowana przez sąd i prokuratora, a główną winowajczynią okrzyknięto Genzlerową i dostała 3 lata więzienia.