czwartek, 19 czerwca 2014

Ostatnio przeczytane
Lubię czytać na łonie natury, to świetny odpoczynek i podwójna frajda. Na dziesięć ostatnio przeczytanych książek dwie zasługują na wyróżnienie: " Gogol w czasach Google'a" Korespondencje z Rosji 1998-2012 - Wacława Radziwinowicza  i  "Córka nastawiacza kości" - Amy Tan.

Książka Wacława Radziwinowicza to zbiór fantastycznych, celnych felietonów. Zaczęłam ją czytać ze względu na napiętą sytuację na Ukrainie, na te wszystkie dyskusje o Rosji, Putinie, Krymie. Chciałam popatrzyć na Rosję oczami kogoś kto długo tam przebywał, kto zna, rozumie i kocha Rosję. To był dobry wybór. Radziwinowicz pokazuje kraj pełen kontrastów, opisuje zwyczajnych, dobrych ludzi, bojowników o prawa człowieka, poetów, ale też morderców, złodziei, mafiozów i przedstawicieli władzy którzy parają się przestępczym procederem. Są to opowieści o nieznanej Rosji, o przekrętach, korupcji, okrucieństwie, o nadużyciach, morderstwach i biedzie, ale też o pięknie, o śpiewie, poezji i wspaniałej rosyjskiej duszy. Autor posiada ogromną wiedzę, zmysł obserwacyjny i talent detektywistyczny, dzięki czemu doszedł do sedna wielu niesamowitych spraw, dotarł do ludzi i poznał ich zawiłe historie. Jest to zapis przemian w Rosji od czasów Jelcyna do, prawie że, chwili obecnej. POLECAM!

"Córka nastawiacza kości" - Amy Tan, to delikatna proza psychologiczna. Akcja toczy się w dwóch planach, we współczesnym, znanym mi San Francisco (zlokalizowałam miejsca opisane w książce) i przed laty w Chinach.  Trzeba się wykazać  cierpliwością żeby odsupłać wszystkie pogmatwane wątki z przeszłości, bajkowość, chińskie zwyczaje i złote myśli, a jednocześnie podążać za historią amerykańskiej pisarki Ruth. Jest to historia matki która zaczyna mieć objawy demencji, jej córki i ich ustawicznego konfliktu, braku zrozumienia. Matka coraz bardziej dziwaczeje i traci pamięć, to prowokuje córkę do przetłumaczenia z chińskiego jej pamiętników. Ruth dowiaduje się nieprawdopodobnych sekretów, poznaje rodzinne tragedie, morderstwa, cierpienie, narkotyki, wojnę i sierociniec w którym była jej matka, a w końcu dowiaduje się jak matka uciekła do Stanów. Wreszcie zaczyna rozumieć natręctwa matki, odkrywa jak bardzo ją kocha, jednocześnie odblokowuje się we własnym życiu, zaczyna ufać i otwiera się na uczucie którego nie doceniała.