niedziela, 9 marca 2014

Spacerkiem po Warszawie- Muzeum Sztuki NowoczesnejMuzeum Sztuki Nowoczesnej - mieści się w dawnym sklepie meblowym Emilia. To ten sam sklep przed którym stały kilometrowe kolejki, były listy społeczne, zapisy na meblościanki, na wersalki, było sprawdzanie obecności i awantury o wypadnięcie z kolejki. Paradoksalnie tamto wspomnienie pasuje do tego co obecnie jest wewnątrz, ten budynek ma szczęście do absurdów.


Wystawa pt." Co widać. Polska sztuka dzisiaj". Wystawa dotyczy najbliższej przestrzeni artystów, budowania relacji z obiektami codziennego użytku, oraz są to próby modyfikacji świata za pomocą sztuki.

Chata Kaczyńskiego

To jest atrapa chaty amerykańskiego terrorysty (niestety polskiego pochodzenia) Teodora Kaczyńskiego, znanego jako "Unabomber". W latach 1978-1995 wysyłał on bomby własnej produkcji do przedstawicieli środowisk akademickich. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko rozwojowi cywilizacji, która niszczy indywidualizm jednostki.  


 Koza z sercem
Trochę trudno zachwycić się czarnym prostokątem, albo wejść w relację ze sprasowaną makulaturą i koszami na śmieci zabranymi z Nowego Yorku, no ale może do kogoś to przemawia.


Chyba mi brakuje wyrobienia, bo nijak w starych żaluzjach nie mogę się dopatrzyć sztuki.


Marek zadumany. Nie może pojąć jak to jest że śmieci są śmieciami na śmietniku, złom jest złomem na złomowisku, ale jak to zaadoptuje artysta współczesny i przyniesie do muzeum, to od razu złom nabiera rangi eksponatu i staje się sztuką.


A oto bałwan. Jest wspaniały, bo nie trwały. Trzeba go poprawiać i mrozić. Nazywa się "Bałwan Cytatów", a to dlatego, że na guzikach znajdują się cytaty z "Rozmyślań" rzymskiego cesarza i filozofa Marka Aureliusza.A to jest "Czarna Wyspa", ruchoma przestrzeń-metafora. Kształt wyspy zmienia się jak ktoś pod nią stoi, pokazuje wtedy relatywność naszej wiedzy o świecie i definiuje proces postrzegania( to jest wyjaśnienie artysty, nie moje).Załamany fotel, bo rzeczy też mają uczucia.To są moje własne, artystyczne ujęcia Pałacu Kultury i Nauki.Są też całkiem fajne eksponaty, szkoda tylko że tak niewiele.
A to jest urządzenie do wytwarzania sztuki nowoczesnej, próbowaliśmy, potem dodaliśmy trochę koloru i mamy własną ekspozycję.