piątek, 11 kwietnia 2014

Gęstość kości, czyli Osteoporoza

W Polsce około 5 milionów ludzi (głównie kobiet) ma zdiagnozowaną osteoporozę. Ile jest kobiet, które nigdy się nie badały pod kątem stopnia wysycenia kości minerałami, nie wiadomo.
Kość to żywa tkanka, która po 30 roku życia spowalnia swoją odnawialność i zaczynamy tracić masę kostną o około 1 procent rocznie. W czasie menopauzy kości mogą tracić nawet 10 procent swojej masy rocznie, a to jest bardzo groźne, zwiększa się ryzyko złamań kości i jest duży problem z ich zrastaniem się.
MOŻNA UNIKNĄĆ OSTEOPOROZY, poprzez wcześnie zaczętą profilaktykę
Trzeba dostarczać organizmowi dietę z dużą ilością wapnia, fosforu i witaminy D,  czyli należy jeść jogurt, mleko, biały ser, bryndzę, brokuły, warzywa strączkowe i sardynki z ośćmi. Trzeba ograniczyć spożycie napojów gazowanych, kawy i mocnej, czarnej herbaty, bo wypłukują wapń z kości. Nie wolno palić.  No i koniecznie, ale to KONIECZNIE trzeba się systematycznie gimnastykować.
Można skontrolować stan swoich kości za pomocą badania DENSYTOMETRIA, czyli sprawdzić czy mamy osteoporozę teraz, ocenić gęstość kości, a nawet przewidzieć co nas czeka za kilka lat jeżeli nie zaczniemy stosować profilaktyki. Ostatnio w Polsce pojawił się lek na osteoporozę, jest to zastrzyk który przyjmujemy co pół roku (wyłącznie na receptę).
Polecam profilaktykę i badania kontrolne.